Tıkanan tuvalet borusu nasıl açılır
Tuvaleti Kırmadan Tıkanık Açma
Haziran 9, 2017

Kombi sIcak su borusu patladI

Su tesisatında patlama nedir diye bakacak olursak, bunu şöyle açıklayabiliriz. Genellikle su tesisatındaki patlamalar sıcak su borularında yaşanmaktadır. Sıcak su borusundaki patlamalar, içerisinde sıcak su dolaşan boruların, sıcaklık gittikten sonra soğuduğu zaman yaşamış olduğu genleşmeden kaynaklanmaktadır. Isınan borunun şekli belli bir oranda genişler, soğuduğu esnada ise normal haline geri döner. Su tesisatlarında kullanılan PVC borular ıiçerisinde yer alan plastik ve kauçuk maddeler ısının soğuduğu esnada genleşme yaparlar. Sürekli ısınıp soğuyup genleştikçe, bunun oluştuğu maddeler arasında bir açıklık oluşmaktadır. Bu açıklık, zamanla oluştuğu kısımın incelmesine sebep olmaktadır ve bunun sonucunda bir gün su basıncı, bu ince noktayı patlatır.

Su Tesisatlarında Patlama Olmasının Sebepleri

Su tesisatlarında patlama yaşanmasının bir diğer sebebi de borular arasında düzgün kaynak yapılmamış olmasından ileri gelir. Keza makinelerin düzgün bağlanmaması da su tesisatlarında patlamaya sebep olmaktadır. Kaynak makinesinin 250 derecenin altında kullanıldığı yerlerde, sağlıklı bir iş yapılmamış olur. Bu da tesisatta patlama yaşanmasına ön ayak olur. Çünkü yeterli ısı oluşmadığı takdirde yapılan kaynak zayıftır ve sağlam olmadığı için de zamanla su basıncı bu noktaları patlatır.

Tazyikli Su, Su Tesisatını Patlatır mı?

Kullanmış olduğumuz su tesisatında eğer ki dolaşan su çok Çok tazyikli olursa  su tesisatında kullanılan borularda patlamaya sebep olur.

Bu bahsettiğimiz üç sebep haricinde, su borularında patlama yaşatan hususlar bulunmamaktadır. Su borularında patlama yaşamamak için bu üç noktaya dikkat ettiğimiz sürece ve borularımızı zaman zaman kontrol edersek, istemediğiniz sonuçlar ortaya çıkmadan önlemini alabiliriz.

Su tesisatı patladığında yardım istediğiniz takdirde bize 7 gün 24 saat 05322179776 numaralı telefonumuzdan ulaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir